Eiropas Komisija šā gada 8. jūlijā nākusi klajā ar sesto gadskārtējo ziņojumu par tiesiskumu (Rule of Law Report), kurā aplūkotas aktualitātes Eiropas Savienības dalībvalstīs četrās tiesiskuma jomās: tieslietu sistēma, korupcijas apkarošana, mediju brīvība un plurālisms, kā arī plašāki institucionāli jautājumi saistībā ar institucionālā līdzsvara un atsvara sistēmas darbību.
Eiropas Komisija patstāvīgi veic uzraudzību minētajās jomās, sekojot līdzi tam, kā dalībvalstīm veicas ar iepriekš sniegto rekomendāciju ieviešanu un jaunu reformu īstenošanu.
Ziņojumā norādīts, ka Latvijas tieslietu sistēma turpinājusi darboties efektīvi. Jau vairākus gadus kā vienīgais aizrādījums šajā jomā minēta nepieciešamība ieviest aizsardzības pasākumus, lai ierobežotu politisko iejaukšanos Augstākās tiesas tiesnešu iecelšanas procesā. Ziņojumā kā pozitīvs sasniegums atzīmēta Tieslietu akadēmijas izveide, kas noticis ar Komisijas tehniskā atbalsta instrumenta atbalstu un pēc reformas saskaņā ar Latvijas atveseļošanas un noturības plānu.
Ziņojumā konstatēts, ka gan plašākas sabiedrības, gan uzņēmēju vidū priekšstats par tiesu iestāžu neatkarības līmeni Latvijā ir viduvēji augsts ar minimālām izmaiņām attiecībā pret 2024. gadu, tomēr salīdzinājumā ar 2021. gadu šie rādītāji ir pasliktinājušies par aptuveni 10 %.
Eiropas Komisija, atsaucoties uz Tieslietu ministrijas, Tieslietu padomes, Valsts Kontroles un citu institūciju sniegto informāciju un dokumentiem, norādījušas uz šādiem aktuāliem izaicinājumiem Latvijas tiesu sistēmā:
- Liela tiesnešu palīgu mainība, kam par pamatu ir zemās algas un priekšstats par karjeras izaugsmes izredžu trūkumu tiesu iestādēs, kā arī privātā sektora pievilcība;
- Grūtības aizpildīt visas tiesnešu vakances, ko risina Tieslietu padome, apspriežot šo jautājumu ar universitātēm un ar Tieslietu akadēmijas palīdzību plānojot nodrošināt daļu no tiesnešu kandidātu mācībām;
- Pasākumi saistībā ar pienācīgu darba slodzes sadalījumu starp tiesnešiem. Piemēram, Tieslietu padomes darba grupas ieteikums pārdalīt zemesgrāmatu tiesnešu darba slodzi (jauna “tiesu juristu” amata izveide tiesu iestādēs);
- Ekonomisko lietu tiesā kopumā ir pieaudzis lietu skaits un īslaicīgi samazinājies aktīvo tiesnešu skaits.
Plašāka informācija un ziņojuma teksts pieejams Eiropas Komisijas mājaslapā.